באיזו עונה הכי טוב לאטום את הגג

באיזו עונה הכי טוב לאטום את הגג

הבית אמור להיות המבצר שלכם, המקום שבו תרגישו מוגנים מפני כל דבר – כולל הגשם שיורד על גג המבנה שלכם. איטום מוצלח של הגג הוא בגדר חובה, כאשר יש כיום מגוון רחב של שיטות וחומרים שיכולים לבצע את המשימה. כל שיטת איטום מתאימה לסוג שונה של גגות ותלויה גם בפרמטרים הנוגעים למיקום המבנה, לתקציב וכן הלאה.
שאלה שעולה פעמים רבות ביחס לאיטום היא מהי התקופה המומלצת על גבי לוח השנה לבצע את האיטום. למרות שכל המומחים בתחום ימליצו על מועד ספציפי אחד, אליו נתייחס בהמשך, עדיין יש כאן מקום לגמישות.

 

ההמלצה הברורה: לבצע את האיטום בחודשי הקיץ

רוב המומחים של עבודות האיטום יטענו בפה מלא כי אין עונה מומלצת יותר לביצוע האיטום מאשר חודשי הקיץ. הסיבה הראשונה היא טכנית, והיא שלא ניתן לאטום גגות כאשר הם רטובים: חומרי האיטום לא ייקלטו היטב בצורה הזו, כשסכנה אחרת היא "כליאה" של רטיבות מתחת לשכבת האיטום, רטיבות שהופכת את האיטום במידה מסוימת לחסר תועלת. עובדה זו מעמידה את הקיץ באור חיובי מאד, תרתי משמע, והוא נחשב לאופטימלי לביצוע האיטום - יותר מעונות המעבר בהן יש סיכוי מסוים לגשם ועל אחת כמה וכמה יותר מאשר חודשי החורף הקרים והגשומים.
המועדים האופטימליים לביצוע האיטום לכן הוא החודשים הלוהטים של השנה, בעיקר יוני עד אוגוסט. בתקופות אלה הגשם נראה עדיין רחוק באופן, כשיתרון אחר הוא שהרטיבות מעונות השנה האחרות סביר להניח שהתייבשה כבר לחלוטין.

 

המצב המצוי: ישראלים רבים לא מבצעים את האיטום במועד

למרות שזה מומלץ יותר מכל הבחינות לבצע את האיטום של הגג בקיץ, או לכל הפחות בעונות המעבר, המציאות מראה שישראלים רבים לרגע האחרון כדי לבצע את האיטום – הרגע האחרון הזה הוא הגשם הראשון או סופה מאסיבית, שמביאים לכך שהם מודעים פתאום לבעיות קיימות באיטום של הגג שלהם. עצם ביצוע האיטום בחורף מסבך את העניינים, כי לפעמים זה לא פשוט למצוא מועד בו יש מספיק הפוגה מהגשם כך שניתן יהיה לבצע איטום איכותי שיישמר לאורך זמן. אמנם החורף הישראלי נחשב לפשוט במונחים גלובאליים וכן מציע הפוגות מבחינת ימי הגשם, כך שניתן גם בו למצוא מועדים לביצוע האיטום – הבעיה היא שזה הופך את התמונה למעט קשה יותר.
 

שאלת המחיר

כמו בתחומים מקצועיים רבים אחרים, גם במקרה של איטום גגות ניתן לראות תקופות עמוסות יותר ופחות מבחינתם של קבלני האיטום לאורך השנה. המציאות מראה שישראלים רבים אינם מבצעים את האיטום בתור פתרון מונע (כפי שרצוי ומומלץ) אלא בתור "תרופה", עובדה שמגדילה את הביקוש לאנשי האיטום בחורפים. המשמעות היא שמי שזקוק לאיטום עלול לגלות כי בעלי מקצוע רבים לא יהיו זמינים עבורם בתאריך נקוב. כאשר יש עודף של ביקוש המחירים עלולים לעלות, כך שלא מן הנמנע שאיטום גגות בחודשי החורף יהיה יקר בצורה משמעותית מאשר בעונות השנה האחרות.
 
דף הבית טלפוןפייסבוק
Statcounter code for Xn--4dbeakof4a.co.il https://xn--4dbeakof4a.co.il/ -->